Custom Fluidpower’ın PEPS Frezeleme ile Elde Ettiği Başarı

PEPS kalıp frezeleme

Hidrolik manifold üretimi rekabetçi bir alandır. Custom Fluidpower Pty Ltd, PEPS Frezeleme yazılımıyla rakiplerinden öne çıkmayı başaran firmalar arasında yer alır. Bu yazılım; üretim sürecinde devrim yaratarak makine verimliliğini artırır. Üretim süresini kısaltır ve kalite sağlar.

Custom Fluidpower Pty Ltd: Kısa Bir Genel Bakış

Custom Fluidpower Pty Ltd, Avustralya’da hidrolik manifold tasarımı ve üretiminde öncüdür. Güneş Hydraulics ve Waterman Hydraulics gibi önde gelen markaların kartuş valf teknolojilerini kullanarak; endüstriyel, mobil, tarımsal, denizcilik ve havacılık sektörlerine yönelik hidrolik manifoldlar üretmektedir.

Custom Fluidpower, okuma yatay işleme merkezi ile manuel programlama zorluklarıyla karşılaştı. Ancak, PEPS Frezeleme ile bu zorlukların üstesinden gelindi.

PEPS Frezelemeye Geçiş

Custom Fluidpower bu zorlukların üstesinden gelmek için CAD/CAM çözümlerini araştırdı. Ancak hiçbiri aradıkları kapsamlı uçtan uca çözümü sağlayamadı. Son olarak PEPS Milling’i uygulamaya karar verdiler. PEPS’in açık yapısından ve özelleştirme yeteneklerinden yararlanıldı. CAM Expert olarak bilinen parametrik bir manifold oluşturma uygulaması geliştirildi.

CAM Expert; kullanıcı komutları, algoritmalar, arayüz diyalog kutuları ve veritabanı erişim fonksiyonları oluşturma yeteneği kazandırdı.

PEPS ile Gerçekleştirilen Somut Faydalar

Gelişen Makine Verimliliği:

PEPS Frezeleme uygulaması, optimize edilmiş kod rutinleri sayesinde makine verimliliğinde %25 ila %80 arasında etkileyici bir artış getirdi. Sonucunda ise daha fazla kapasite kullanımına yol açtı.

Azalan Üretim Süresi:

Manifold üretmek için harcanan süre önemli ölçüde azaldı. Custom Fluidpower’da Mühendis olan Denver Pollock, son manifold üretiminin normalde 6 saat olan süreye kıyasla sadece 3,5 saatte tamamlandığını belirtti.

Otomatik NC Program Üretimi:

PEPS Frezeleme, manuel NC program kodlama ihtiyacını ortadan kaldırdı. Artık doğrudan tasarım verilerinden güvenilir bir NC programı üreterek insan faktörünü neredeyse ortadan kaldırıyor. Bu özellik, kurulum süresini büyük ölçüde azaltır.

Kolaylaştırılan Takım Değişiklikleri:

Takım değişiklikleri %75 gibi kayda değer bir oranda azaldı. Böylece manifold başına yarım saatlik zaman tasarrufu oluştu. CAM Expert’teki entegre parametrik modül, hassas işleme kuralları ve takım kesim veritabanı kullanımı sağladı.

Yankı Uyandıran Bir Başarı Hikayesi

Custom Fluidpower Manifold Müdürü Bob Nolan, PEPS Milling ile yaşadıkları deneyimi şu sözlerle özetledi: “PEPS, üretim tesisimizde verimlilik kazanmamızda önemli bir bileşen oldu. PEPS ile ana hedefimiz, ürünlerimizin kalitesini ve tutarlılığını garanti edebileceğimiz üstün bir ürün üretmekti. Tek başına bu bile bizi daha verimli hale getirdi ve üretim maliyetlerimizi önemli ölçüde azalttı.”

Sonuç olarak, Custom Fluidpower, PEPS Milling ile sadece üretim süreçlerini optimize etmekle kalmadı. Aynı zamanda yüksek kaliteli hidrolik manifoldlar sunma konusundaki itibarını da sağlamlaştırdı. Böylece PEPS Milling’i başarılarının çekirdeği olarak gören Custom Fluidpower, üretim operasyonlarında sürekli büyüme ve verimlilik bekliyor.

Elde Edilen Temel Faydalar:

  • Genel makine verimliliğinde %25 artış
  • Manifold kesimi %40’ın üzerinde azaldı
  • Uluslararası bir yazılım tedarikçisinden mükemmel yerel destek
  • İşi makinede çalıştırmadan önce parça kesme simülasyonu yapabilme
  • Bilgi tabanı ve operasyon sıralamasına gerek kalmaması sayesinde takım değişiklikleri %75 oranında azaldı
  • PEPS NC koduna dayalı gelecekteki dış kaynak kullanımı planları
  • Açık yazılım mimarisi, bayinin özel modüller oluşturmasına izin verdi

“PEPS’in en iyi yönü ihtiyaçlarımıza göre özelleştirilebilmesi.” – Bob Nolan, Yönetici-

Nümerik Kontrol Grup, Sac Kalıbı, Hacim Kalıbı, Tel Kafes, Analiz ve Simülasyon için VISI, MACHINING STRATEGIST, NCSIMUL, STAMPACK EKSPRESS, CAD CAM CAE, CNC programlarını sunar.

İşinizi geliştirmek ve bu programlar hakkında detaylı bilgi için bilgi@nkg.com.tr üzerinden bize ulaşın. Ayrıca, “VISI ile CAD/CAM Yazılımlarında İnovasyonları Keşfedin” başlıklı blog yazımız da ilginizi çekebilir. Okumak için tıklayınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir