CAD ve CAM Programları Nedir?

Hizmetlerimiz

Nümerik Kontrol Grup olarak sizlere Sac Kalıbı, Hacim Kalıbı, Tel Kafes, Analiz ve simülasyon için VISI, Machining Strategist, NCSIMUL, Stampack Ekspress, CAD CAM CAE ve CNC programlarını sunuyoruz.

Ürünlerimize göz atmak için buraya tıklayınız.

Bize ulaşmak için buraya tıklayınız.

CAD ve CAM NEDİR?

CAD ve CAM sistemleri 1988 civarında geliştirilmiştir. Bu yazılımları oluşturmaktaki amaç tasarım ve üretimdir. CAD – CAM terimi genellikle bir CNC makinesi ile beraber tasarım, programlama ve üretim için kullanılan yazımları tanımlamak için kullanılır.

CAD PROGRAMLARI

Çizim araçları olarak geliştirilen CAD programları, 2 ve 3 boyutlu tasarımlar oluşturmamızı sağlar. Bu tasarım programları ile ürün geliştirebilir, kalıp tasarımı ortaya çıkarabilir ve üretim için gerekli olan fikirlerimizi tasarıma dönüştürebiliriz. Geleceği tasarlamak, teknolojiyi daha da ileriye taşımak isteyen mucitlerin, matematikçilerin düşüncelerinin bir sonucudur. Geometrik şekiller oluşturmak bir model tasarlamak, fikirlerimizi çizerek aktarmamız için kullanılır.

CAD programlarında oluşturduğumuz tasarımların üretimi ise CNC tezgahlarında işlenir. CAD programı üretimin tasarım görevini üstlenir. Tasarlanan parçaları işleyebilmek için üretim tezgahını yönlendirecek olan programlamayı ise CAM programı yapar.

CAM PROGRAMLARI

CAM programları üretim yapacak işleme tezgahlarını yönlendirmesini yapabilecek kodları üretir. İmalat sürecinden bir önceki kısımdır. CAD programlarında tasarlanan parçaları üretime hazır hale getirebilmek için CNC makinelerinin programlama kısmını tamamlar. Tasarlanan bir CAD modeli üretime geçmeden önce bir parça üretmek için kullanılacak olan kesme yollarının hesaplanması için CAM yazılımının programlanması gereklidir.  Bu programlama dili genellikle ‘’G-Kodu’’ olarak tanımlanır.

CAD ve CAM yazılımı arasındaki fark nedir?

CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım), bileşenleri sanal ortamda tasarlamak için kullanılır. Yani elle çizilmiş teknik çizimler yerine 3D modeller ve 2D çizimler oluşturuyorsunuz. CAD yazılımı örnekleri: VISI Machining Design, Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor, Autodesk Fusion, SolidWorks, CATIA, Solid Edge, NX CAD, Creo (eski adıyla ProEngineer).

CAM (Bilgisayar Destekli Üretim), önceden oluşturulmuş sanal model (CAD yazılımından olan) için üretim sürecini hazırlamak için kullanılır. Genellikle bu süreç bir tür işlemedir (frezeleme veya tornalama). CAM'deki hazırlıklar, araç için yolların ayarlanması ve sürecin animasyonlarının izlenmesinden oluşur. CAM yazılımı örnekleri: VISI Machining Strategist NX CAM, Edge CAM, CAMWorks, MasterCAM. Ayrıca çoğu CAD yazılımının da CAM modülü vardır.

Sizlere sunduğumuz CAD ve CAM programı hizmetlerimizin bulunduğu broşürü gönderebilmemiz için bilgi@nkg.com.tr adresine mail göndermeniz yeterlidir.